אודות

השתחוויה נוסדה בשנת 2012 על ידי יפעת בחר. העמותה פועלת בכל רחבי הארץ, למען העצמה קהילתית וחיזוק החוסן החברתי בישראל באמצעות תיאטרון וקולנוע קהילתיים.
השתחוויה מפעילה עשרות קבוצות תיאטרון קהילתי לנשים/גברים לצד ילדים ובני נוער בסיכון, קשישים, עולים חדשים, בעלי צרכים מיוחדים ועוד. כולם נפתחים, מביאים את עצמם לידי ביטוי, יוצרים, מתחברים, משמיעים את קולה של החברה הישראלית ומשפיעים לטובה על הלכידות החברתית בארץ.

החזון שלנו

חזוננו הוא לאפשר לקהילות השונות ברחבי הארץ להשמיע את קולן באמצעות התיאטרון והקולנוע הקהילתיים. מתוך התהליך הקהילתי הפנימי, שתורם לחוסן האישי והקבוצתי כאחד, נוביל מפגשים בין קהילתיים שיתרמו להיכרות ויפתחו דיאלוג. זאת, מתוך שאיפה להפוך את החברה הישראלית למכילה וסולידארית יותר.

למה דווקא תיאטרון וקולנוע קהילתיים?

התיאטרון והקולנוע הקהילתיים הן אמנויות המגיעות מלמטה, מהאנשים עצמם, ונפגשות עם קהל וצופים. קהילה אשר הופכת לקבוצת שחקנים/אנשי קולנוע יוצרת את היצירה האותנטית שלה ללא תיווך. רק במקרה כזה יכולה הקהילה להביט פנימה והחוצה ולגבש אמירה מוחלטת המושתתת על ניסיונם, דעתם, חוויותיהם, תחושותיהם ותקוותיהם של חבריה. היצירה (ההצגה או הסרט) מסמלת את סופו של תהליך ההעצמה והמודעות החברתית, שמתוכו נולדים אנשים חזקים יותר בעלי יכולת ביטוי אינדיבידואלית וקהילתית.
התיאטרון הקהילתי תורם להבנה שיש גורמים חיצוניים אשר משפיעים על חיי האדם וברגע שאנו מודעים לזה אנו יכולים להגיב, להתנהג ולתפוש עצמנו בהתאם. התיאטרון הקהילתי מאגד בתוכו שפה, תקשורת, תרבות, חשיבה, מעורבות חברתית, העצמה, עבר, הווה ועתיד. כל אלה יוצרים תהליך משמעותי המניע לשינוי.

תוצאות רצויות:

1. העצמה וחיזוק החוסן האישי, הקבוצתי וקהילתי דרך השמעת קולה האותנטי של הקבוצה ביצירתה.
2. התיאטרון והקולנוע הקהילתיים כשפה משותפת המאפשרת מפגש בין קבוצות שהסיכוי שיפגשו ביומיום קלוש ולפתח דיאלוג בריא בניהן.
3. המשתתפים הופכים לסוכני שינוי ומובילים חברתיים בקהילה המקומית.

ועד מנהל

Ruty

רותי נובמבר – יו"ר העמותה

רואה חשיבות רבה באמנויות התיאטרון והקולנוע ככלי המפתח תודעה ומוביל לשינוי חברתי. עוסקת בכתיבה קולנועית. בעלת תואר ראשון במדע המדינה והיסטוריה כללית ותואר שני בגיאוגרפיה.

 

IritRab

אירית ראב – חברת ועד המנהל

יזמת תיאטרון, מייסדת המגזין "מרתה יודעת" והפורטל "שתי דקות". שילוב התיאטרון בקהילה כך שיהיה נגיש לכלל האוכלוסייה בישראל עומד בראש מעייניה. בעלת תואר ראשון של החוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב.

Dorel

דוראל פולאן – חברת ועד המנהל

דיאטנית קלינית במקצועה. הרצון ליצירת חברה ישראלית סולידארית וחיבור בין הקצוות החברתיות בנפשה והיא מחויבת לו בחייה הפרטיים, המקצועיים ובעשייתה הציבורית. בעלת תואר ראשון בתזונה של אוניברסיטת אריאל.

צוות העמותה

Ifaat

יפעת בחר – מייסדת ומנכ"ל העמותה

גרה באורנית, אמא לניתאי ויובל. בעלת תואר ראשון בחוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב. לומדת לתואר שני בחוג. מאמינה שיש לתיאטרון הקהילתי את הכוח לשנות עמדות, לתת במה לבעיות חברתיות, להעצים קהילות מוחלשות ולזרוע זרעים ראשונים של שינוי חברתי.

 

Mali

מלי זנזורי – רכזת תחום תיאטרון קהילתי

בימאית בעלת ניסיון של שנים רבות בעבודה עם קהילות שונות ומגוונות באמצעות התיאטרון הקהילתי. רואה בכל יום את השינוי שנוצר באנשים מעצם היותם חלק מקבוצות תיאטרון קהילתי ומחויבת להמשיך ופעול על מנת להגיע לקהילות רבות כלל האפשר.

 

Suhir

סוהיר חט'יב – רכזת תחום החברה הערבית

סטודנטית לחינוך שגילתה את עולם התיאטרון דרך עבודתה בהשתחוויה ומאז רואה בשילוב התיאטרון בחברה הערבית יעד למענו היא פועלת. רואה בתיאטרון כלי להעצמה וחיבור.

Comments are closed